Fox aneb PMR & CB

Experimentátor s PMR , začátečník na CB

Tvůj lokátor: Lokátor protistanice: Vzdálenost: km

2006

Házmburk 04.11.2006

aneb Tak tohle jsme nečekali ...
Tak jak to dneska chodilo ?
Cíl cesty, hrad Házmburk, JO70AJ.
Vyrazil jsem už v deset hodin a nikam nespěchal, což je luxus, který nepamatuju.
Před odjezdem jsem si pro jistotu dvakrát zkontroloval obě stanice a příslušenství.
Cesta byla bez problémů a jedinou starost mi dělalo počasí. Střídalo se lehké sněžení s deštěm a jenom občas přestalo.
Fotky musím dát do galerie, ale ještě prolinkuju i místa kam pár fotek patří. Takže kdo nechce vidět všechno najednou může pokračovat
Výstup jsem zvolil nejkratší cestou, tzn. z obce Slatina přímo vzhůru ke hradu. Není to nijak strašná trasa a výstup zvládne i dítě zvyklé chodit. S povděkem jsem kvitoval povrch tvořený po většinu cesty měkkým podložím. Další příjemnou skutečností byla absence příslušníků Hubertova cechu (myslivců), které jsem cestou potkával snad na každém poli. Chudáci zajíci a bažanti.
V poslední čtvrtině jsem potkal asi desetičlennou skupinku turistů, kteří se vraceli dolů. Na dlouhou dobu to byli jediní lidé, které jsem viděl. U pokladny jsem si zakoupil vstupenku za 20.-Kč, dvě Horalky za 20.-Kč a čaj za 12.-Kč. Byl potřeba, ten čaj, protože foukal silný vítr, zvlášť mezi otevřenými troskami zdí. Vstupní dveře na rozhlednu – Bílou věž byly ovšem zamčené. Byl jsem zklamán a procházel jsem zbytky opevnění ve snaze najít vhodné místo pro vysílání.
Pak jsem si vzpomněl na to, co mi řekla paní pokladní:“ až si to tu projdete a podíváte se na rozhlednu….“, tak jsem se raději došel zeptat. Líná huba….znáte to. Paní pokladní mi půjčila klíče a cesta vzhůru byla volná. Musím přiznat, že se mi stoupalo po dřevěném schodišti velice dobře a i při mé závrati to celkem šlo. Po vystoupání těsně pod dřevěnou střechu čtvercové věže najde člověk příjemné překvapení v podobě výstavky kreseb dětí z MŠ Klapý na téma hrad. Dalším plusem tohoto hradu je, že vyhlídková věž má uzavřená okna a tak mi poskytla útočiště  před větrem i zimou. Posílil jsem se sušenkami a čajem, oblékl jsem si zbytek textilu, který jsem vláčel sebou v batohu a vyrazil nahoru…
Ještě je nutno odsunout pojízdný kryt jaký mívají venkovní bazény a jsme na nejvyšším místě hradu. Ten kryt je velmi dobrý nápad jak uchránit vnitřek hradu před nepřízní počasí a návštěvami holubů. Navíc bude mít svou roli v dalším vyprávění.
Bylo půl jedné a tak jsem si nahoře vyhledal nejlepší místo  kryté před větrem. Za těmito „zuby“ na cimbuří se dalo krásně vydržet, stačilo se však posunout o pár centimetrů do mezery mezi nimi a člověk se stal pouhou loutkou větru. Připravil jsem si staničky a začal s CB, když bylo tak brzy. Obligátní truckeři na CH10 a jinak nic moc. Jenom na jednom kanále řešili nutnost propojení antény s hromosvodem … padlo několik zajímavých názorů, ale na brejk nereagovali. Tak jsem to sbalil.
Byla jedna hodina a tak jsem vybalil Inteka a rozjel PMR. Hnedle po zapnutí se mi podařilo chytit Zdeňka a Maxe neboli duo ARTABAN, když se domlouvali na společném výjezdu. S oběma jsem potom mluvil i jednotlivě, protože se mi ozvali na moje výzvování. Asi ve čtvrt na dvě se přihlásil „předseda svazu lenochů“ – to jsou Tvoje slova – Soptík Praha. Chvilku jsme si povídali a kolem půl druhé se ozval Roman Modřany na portejblu Točná. Romanovi se u toho bunkru očividně líbí a navíc to tam asi i chodí. To už mi byla řádná zima a i v rukavicích se mi ruce klepaly jak osiky.Kolem třičtvrtě na dvě se přihlásil Tomáš Borotín a konečně se mi podařilo zlomit stovku, tedy při této expedici.
Počasí bylo nakloněno a zatím nepršelo. Jenom ten vítr a zima. Konečně mi došlo co jsem zapomněl doma – termosku s čajem. Díky absenci pohybu mi byla fakt zima, hlavně od nohou. Jinak fajn.
Kolem půl třetí už jsem to chtěl zabalit. Najednou se ozvaly rány do krytu schodiště a při bližším ohledání jsem objevil holuba uvězněného na schodišti.Snažil jsem se ho vypustit, ale nějak se mu nechtělo.  Nevíte někdo jak se volá na holuba? Obligátní "puťa puťa" nefunguje.
Pak se ozvali Artabani, měl jsem radost že je slyším ještě dřív než zmizím a hned jsem si brejknul. Exkluzivní rádio 5 a krásná modulace. A pak se mi v uchu ozvalo: "Tak nám otevři ten kryt". Nevěřil jsem, ale byl to fakt, ti dva mi seděli rovnou pod zadkem a královsky se bavili. A tak jsem osobně poznal Zdeňka s Maxem. Asi jsem vypadal dost zbědovaně, protože první co Max udělal bylo, že mi nalil čaj, který měl v termosce. Ještě jednou díky Maxi. Kluci vybalili fidlátka a dali se do práce. Maxova malá GP mě zaujala a mám zase co řešit přes zimu. Zdeněk ulovil Romana a ještě pár dalších. Já jsem Inteka sbalil a pomalu se chystal k odchodu. Stejně už byly tři hodiny. No a pak se ozval i Franta CV a já mu tímto děkuju za splnění slibu, že vyjede kvůli mě (a nejen kvůli mně) aspoň na chvilku. Pak se nám tam ozvali dva malí kluci, myslím Petr a David ze Žatce, a udělali regulérní spojení se Zdeňkem i s Frantou. Jen tak dál kluci, bylo to fajn.
No a protože se počasí začalo rychle kazit a hrad je otevřen jenom do 16:00, začali Artabani balit. Za celou dobu od 12 do 16 dorazilo asi šest turistů, takže byl klid.
Paní pokladní už měla strach, jestli jsem nezmrznul, ale uklidnili jsme ji a musím napsat, že je velice milá. Klíče od rozhledny jsme jí vrátili a mazali kopcem dolů. Pod kopcem jsme se rozloučili a rozjeli se domů.
Tenhle den se opravdu povedl.
P.S.: Artabani plánujou Novoroční vysílání, jsou to moji oblíbenci :o)
Poslední komentáře
04.11.2006 22:39:50: Rád jsem tě slyšel, měl jsem to jen tak tak. Ale klaplo to! 73! FCV